Cerc pastoral-misionar la parohia Coşereni 1

În Biserica Parohială cu hramul “Sfântul Ierarh Nicolae“ din Parohia Coșereni 1, Protopopiatul Urziceni, s-a oficiat sâmbătă, 24 iunie 2017, ora 1800, Taina Sfântului Maslu de un sobor de preoți, aparținători Cercului pastoral- misionar Coșereni: părintele prof. dr. Marin Sebastian – Parohia Coșereni 1, părintele Mocanu Florin – Parohia Coșereni 2, părintele Mihalache Marian Aurelian – Parohia Sintești, părintele Ivan Florin – Parohia Pătrimea și pr. Nichita Petre – Parohia Bărcănești . La eveniment au fost prezenți părintele dr. Ghiaur Andrei Gabriel, Secretarul Protopopiatului Urziceni și domnul primar al comunei Coșereni, Tudorache Lucian.

Cuvântul de învățătură a fost rostit de preacucernicul părinte dr. Ghiaur Andrei Gabriel care a așezat la sufletul celor prezenți importanța pocăinței și a rugăciunii prin care noi primim puterea vindecătoare. Părintele a subliniat că, mai ales acum în perioada Postului Sfinților Apostoli Petru și Pavel, creștinul adevărat trebuie să acorde prioritate sufletului pentru a păstra curăția „ochiului” și astfel a întregului trup.În continuare, părintele paroh Marin Sebastian, a mulțumit credincioșilor prezenți și preoților împreună slujitori. Seara duhovnicească s-a încheiat cu o agapă frățească.Următoarea întâlnire a Cercului pastoral-misionar Coșereni va avea loc în data de 27 iulie 2017 în parohia Speteni.

A consemnat responsabilul Cercului pastoral-misionar Coşereni,preot Mihalache Marian Aurelian
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...