Duminica Ortodoxiei în parohia Sintești

Pe data de 5 martie 2017, credincioșii parohiei Sintești au participat la Sfânta Liturghie a Sfântului Vasile cel Mare,Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, în prima duminică a Postului Mare, numită Duminica Ortodoxiei. La momentul cuvenit, preacucernicul părinte paroh a dat citire Pastoralei Sfântului Sinod , îndemnând credincioşii să contribuie, după putere, la colecta pentru Fondul Central Misionar. După aceea, credincioşii care au primit dezlegare, au fost împărtăşiţi cu Trupul şi Sângele Mântuitorului „spre iertarea păcatelor şi spre viaţa de veci”.

La final, părintele paroh a oferit fiecărei doamne şi domnişoare câte un mărţişor, simbol al primăverii şi al preţuirii.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...