Dăruind vei dobândi!

În primele trei duminici din postul Naşterii Domnului, în parohia Sinteşti s-a desfăşurat o colectă filantropică pentru a ajuta în preajma sărbătorii Naşterii Domnului o familie cu trei copii şi cu venituri financiare reduse deoarece acestia au trecut prin grele încercări, tatăl fiind imobilizat, suferind numeroase intervenţii chirurgicale în urma unui grav accident rutier. Părintele paroh, a fost ajutat, pe lângă colecta desfăşurată în biserica satului, de câteva persoane cu suflet nobil, strângându-se suma de 700 lei. Din aceşti bani s-au cumpărat produse alimentare care să-i bucure atât sufleteşte cât şi trupeşte de venirea praznicului Naşterii Domnului.

"În această zi în care Domnul a venit la robii Săi, să se plece şi stăpânii în iubire spre robii lor! În această zi în care Cel Bogat a sărăcit pentru noi, să-l lase şi bogatul pe cel sărac să ia parte la masa lui! În această zi ni s-a arătat un dar pe care nu l-am cerut. Să dăm, aşadar milostenie celor ce ne-o cer cu glas mare!"

Sfântul Efrem Sirul
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...