Taina Sfântului Maslu

Vineri, 30 septembrie 2016, la biserica cu hramul "Sfântul Ierarh Nicolae" a parohiei Sintești, a fost săvârșită Taina Sfântului Maslu de către pc.pr.paroh Mihalache Marian și pc.pr. Dinu Aurel de la parohia Borănești.

Taina Maslului este lucrarea sfântă săvârșită în numele Sfintei Treimi, prin care se împărtășește credincioșilor harul nevăzut al tămăduirii sau ușurării suferințelor trupești, întărirea sufletească, iertarea păcatelor. Taina Sfântului Maslu este „taina vindecării”. Vindecă atât trupul bolnav cât şi sufletul bolnav de păcate. Pe lângă vindecarea sufletului şi a trupului, Taina Sfântului Maslu, mai aduce îndepărtarea răutăţilor care vin de la oameni, cum ar fi: dezlegarea legăturilor şi a blestemelor, izbăvirea de necazuri şi vrăjmaşi.

Sfântul Apostol Iacov spune despre Ungerea cu Untdelemn (Sfântul Maslu): “Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului. Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica, şi de va fi făcut păcate se vor ierta lui.

Mărturisiţi-vă deci unul altuia păcatele şi vă rugaţi unul pentru altul, ca să vă vindecaţi, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului.” (Iacov, 5, 14-16). Vedem, că această slujbă de asemenea aduce credincioşilor iertarea păcatelor, şi anume celor uitate şi neştiute, şi nemărturisite din această cauză.

La final, pc.pr. Mihalache Marian a citit o frumoasă poezie Răsplata Lăcomiei din cartea "Hrană Duhovnicească", de Sfântul Ioan Iacob Românul-Hozevitul.
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...