Parastasul de 7 ani al preotului Popescu Gheorghe

Pe data de 2 februarie 2016 se împlinesc 7 ani de când părintele Popescu Gheorghe a trecut la cele veșnice. La îndemnul părintelui paroh, Mihalache Marian Aurelian, enoriașii parohiei au organizat toate cele necesare pentru săvârșirea slujbei parastasului, astăzi, 31 ianuarie 2016. Pr. Popescu Gheorghe a fost slujitor al comunității Sintești-Borănești mai bine de 30 de ani, dar după pensionare a suplinit 15 ani numai la parohia Sintești. În această perioadă a desfășurat lucrări de restaurare a sfântului lăcaș și a ridicat o clopotniță la intrarea din curtea bisericii. A fost un preot iubit și respectat în parohie.

Câteva mărturii ale enoriașilor:

A fost un preot bun și răbdător.

Pahonțu I.

M-a inițiat în tainele cântării la strană și îmi atrăgea de fiecare dată atenția când cântam prea încet.

Neagu G.

M-a cununat și mi-a botezat copiii. A fost un preot extraordinar.

D-na Doinița

Veșnică lui pomenire!
0%
încărcat
Se încarcă
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...